TEİAŞ 3.750 MW’lık kapasite tahsisi için duyuru yayımladı

Anasayfa / Haber ve Duyurular / TEİAŞ 3.750 MW’lık kapasite tahsisi için duyuru yayımladı

TEİAŞ 3.750 MW’lık kapasite tahsisi için duyuru yayımladı

Kurum lisanssız yatırımlar için sağlanacak kapasiteyi ve ilkelerini duyurdu.

9 Şubat 2024

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) lisanssız elektrik üretimi yatırım başvuruları için kullandırılacak 3.750 MW’lık kapasite hakkı için duyuru yayımladı.[1]

Kurumun duyurusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 8 Şubat 2024 tarihli alınan karar paylaşıldı.

EPDK kararına göre belirlenen bu kapasite 1 Ekim 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasındaki dönemde yapılan veya yapılacak olan başvuruların evrak değerlendirmesi tamamlanan veya teknik değerlendirme aşamasında olan başvurulara tahsis edilecek.

Mevcut başvurular ile Şubat ayı içinde yapılan başvuruların teknik değerlendirmeleri ise 2024 yılı Nisan ayının ilk haftasında birlikte yapılacak.

Karar göre açıklanan kapasitelerin %25’lik bölümü tüketim tesisleri ile trafo merkezlerinin aynı il sınırları içinde olacağı lisanssız yatırım başvuruları için sağlanacak. Kalan %75’lik bölüm ise diğer başvurular için ayrılacak.

Bununla birlikte aynı il sınırları içerisinde tüketim tesisi bulunan, ancak bulundukları ilde açıklanan kapasitenin %25’lik bölümünün dolduğu yatırımcıların başvuruları ise o il için açıklanan kapasitenin %75’lik bölümü için yapılacak diğer başvurular ile birlikte değerlendirilebilecek.

İletim seviyesinden yapılacak başvurularda ise TEAİŞ tarafından ilgili yazıda ekli olarak paylaşılan bölgesel kapasiteler tahsis edilecek.


[1] Kapasite Duyurusu

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0216) 455 05 04

Copyright © 2018 BTR Enerji. Her Hakkı Saklıdır.Web İşin Web Tasarım Hizmetleri
Top