Türkiye Güneş Haritası

Anasayfa / Hizmetler / Güneş Enerjisi / Türkiye Güneş Haritası

Türkiye Güneş HaritasıGörseller GEPA'dan alınmıştır. Detaylı bilgiye aşağıdaki kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.eie.gov.tr/MyCalculator/Default.aspx

Türkiye Güneş Haritası

Güneş haritası, güneş enerjisi ile yılda metrekarede üretilebilen maksimum güneş enerjisi miktarını gösteren bir haritadır. Güneş enerjisinden elde edilen enerji bölgelere göre değişkenlik arz edebilmektedir. Nitekim her bölgenin yıllık ortalama sıcaklığı birbirine eşit değildir. Ek olarak bazı bölgelere güneşin geldiği açı farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklar göze alınarak oluşturulan güneş haritaları ile her bölgede hangi oranda güneş enerjisi potansiyeli olduğu tespit edilmektedir.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli Avrupa ülkeleri arasında İspanya’dan sonra en yüksek değere sahiptir. Yıllık ortalama güneş enerjisi potansiyeli yıllık metre kareye 1311 kWh’tır. Ortalama yıllık güneşleneme süresi ise 2640 saat olarak bilinmektedir.

Güneş Enerjisi Potansiyeli En Yüksek Olan Bölgeler Nerelerdir?

Ülkemizin güney bölgeleri bilindiği üzere ekvatora en yakın bölgeleridir. Türkiye’nin güney bölgeleri dünyanın güneşlenme kuşağı denilen kesiminde yer alması sayesinde güneşten enerji üretiminde bir hayli verimlidir. Ülkemiz Avrupa Birliği ülkelerine göre kıyaslandığında bir hayli avantajlı bir konumda yer almaktadır. Güneş haritasına göz attığımızda en verimli bölgelerin Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi olduğunu görebiliriz. Bu bölgelerde güneş enerjisi potansiyeli bir hayli yüksek olsa da diğer bölgelerin potansiyeli arasında ise çok büyük bir fark bulunmamaktadır.

Ülkemiz güneş enerjisi üretimi için bir hayli yüksek avantajlara sahiptir. Bu avantajlardan bir tanesi de güneş enerjisi panellerinin kurulumu için geniş alanlara sahip olmasıdır. Gelecek yenilebilir enerji türlerindedir!

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0216) 455 05 04

Copyright © 2018 BTR Enerji. Her Hakkı Saklıdır.Web İşin Web Tasarım Hizmetleri
Top